لطفا شکیبا باشید

استفاده از محصولات فرهنگی همچون اسباب‌بازی، عروسک، تماشای پویانمایی، بازی‌های رایانه‌ای و همانند آن، جزء لاینفک در زندگی روزمره فرزندان در خانواده‌ها شده که متاسفانه حضور شخصیت‌های بیگانه همچون باب اسفنجی، فروزن، باربی و مانند آن در درون خانواده‌ها بسیار پررنگ است که در نهایت منجر به همزادپنداری فرزندان با این شخصیت‌ها و الگوبرداری از آن می‌شود. با این وجود، به دلیل اصالت تمدنی و مذهبی موجود در خانواده‌های ایرانی، علاقمندی و تمایل درونی به جستجو، انتخاب و استفاده از محصولات فرهنگی همراه با شخصیت‌های بومی، ایرانی و اسلامی وجود دارد که نمونه‌های متعدد و متنوعی در چهار دهه گذشته نسبت به توجه به شخصیت‌های ایرانی همچون کلاه‌ قرمزی، قصه‌های مجید، مدرسه موش‌ها از نوستالوژی‌ دهه 60 تا مجموعه شکرستان، فیلشاه و ببعی و ببعو در سال‌های اخیر است که همچنان طعم خوش انتخاب محصولات فرهنگی این شخصیت‌ها برای خانواده‌های ایرانی وجود دارد.
علاوه بر جستحوگری و انتخاب محصولات فرهنگی بومی، مساله کاربردی خانواده‌های ایرانی آن است که در محیط زندگی واقعی در درون منزل و در تعامل در محله زندگی، چیدمان محصولات فرهنگی ایرانی چگونه باشد تا تجربه رضایت آفرین برای فرزندان در همراهی با شخصیت‌های بومی، ایرانی و اسلامی بوجود آید. نمایشگاه شهر خانواده سبک زندگی، نمونه کوچک شده از چگونگی بکارگیری واقعی محصولات فرهنگی در درون خانواده را در همراهی با شخصیت‌های ایرانی را فراهم می‌آورد که 60 نوع محصولات فرهنگی در حوزه‌های پویانمایی، اسباب‌بازی، عروسک، بازی‌رومیزی، نوشت‌افزار، بازی‌های ویدئویی، کتاب تعاملی، کتاب تصویری کودک، کتاب پی‌نما و دیگر اقلام فرهنگی را در زندگی واقعی فرزندان در اتاق‌های درون منزل و در تعامل با محله زندگی به نمایش درآورده است.

 • معرفی برند شخصیت‌های فرهنگی بومی، ایرانی و اسلامی با بکارگیری نمایش و تئاتر تعاملی.

 • ارائه یک الگو و نمونه کاربردی از چیدمان محصولات فرهنگی در محیط‌های زندگی خانواده و فرزندان در درون منزل، مدرسه و محله.

 • ارزیابی از میزان جذابیت و کشش شخصیت‌های بومی، ایرانی و اسلامی برای مخاطبان نمایشگاه.

جزئیات نمایشگاه

 • این نمایشگاه، به نوعی شبیه¬سازی سبک زندگی خانواده ایرانی، در درون منزل و در محله زندگی است که شامل اجزای جدول زیر است:

   آشپزخانه

   اتاق خواب

   اتاق نشیمن

   اتاق کار و مطالعه

   اتاق یادگیری یا انباری

   اتاق بازی و محله

 • نحوه برگزاری نمایشگاه

  این نمایشگاه به صورت تئاتر تعاملی اجرا می‌شود که گروه نمایش تعاملی، با پذیرش مخاطبان نمایشگاه که به صوت خانوادگی شرکت می‌کنند، با بکارگیری محصولات شخصیت‌های تهیه‌کنندگان ارشد، ظرفیت‌ها و مزیت‌های فرهنگی محصولات فرهنگی شخصیت‌محور را معرفی و ترویج می‌نماید.

 • مخاطبان نمایشگاه

  این نمایشگاه با هدف ترویج و معرفی ظرفیت ویژند (برند) شخصیت‌ها و عناصر فرهنگی بومی، ایرانی و اسلامی برگزار می‌گردد. بر این اساس، مخاطبان نمایشگاه سبک زندگی خانواده ایرانی، عبارتند از:

   فعالان اقتصادی در حوزه فرهنگ و هنر که به صورت اختصاصی (VIP) و با حضور خانوادگی (حداقل دو نفره) اقدام به بازدید و تعامل با گروه نمایشی می‌نمایند.

   مخاطبان عمومی که به صورت خانوادگی (حداقل سه نفره) از طریق سایت اقدام به ثبت نام در بازه‌های زمانی بازدید از نمایشگاه (سانس بازدید) می‌نماید.

 • نحوه بازدید از نمایشگاه

  به دلیل آنکه در این نمایشگاه، برای ترویج ظرفیت محصولات فرهنگی کودک و نوجوان، نمایش تعاملی برگزار می‌گردد، بر همین اساس، امکان بازدید عمومی از نمایشگاه وجود ندارد و بازدیدکنندگان (چه به صورت اختصاصی و چه به صورت عمومی) می‌بایست در یکی از بازه‌های زمانی بازدید (سانس بازدید)، ثبت نام شده و در همان بازه زمانی، اقدام به بازدید نماید. پس از مراجعه بازدید کننده در بازه زمانی ثبت نام شده، فعالیت‌های زیر برای بازدید از نمایشگاه صورت می‌گیرد:

   پذیرش بازدید کننده و عکاسی ابتدایی

   تکمیل پرسش‌نامه توسط بازدید کننده به منظور آشنایی با توانمندی‌های بازدید کننده و انتخاب نقش‌های هر عضو بازدیدکننده

   انجام نمایش تعاملی و معرفی ظرفیت محصولات فرهنگی

   بازخوردگیری از بازدید کننده

 • زمان و مکان برگزاری نمایشگاه

  نمایشگاه سبک زندگی خانواده ایرانی، در بازه زمانی 5 لغایت 12 بهمن‌ماه در مجموعه کوشک باغ هنر واقع در منطقه گردشگری تفریحی عباس آباد برگزار می‌شود که از ساعت 9 صبح لغایت 20 شب پذیرای مخاطبان است.

  بازه‌های زمانی بازدید (سانس‌های بازدید) عبارتند از:

   9 تا 11

   11 تا 13

   14 تا 16

   16 تا 18

  مخاطبان اختصاصی و یا مخاطبان عمومی نمایشگاه به صورت خانوادگی، نیاز هست که بازه زمانی بازدید از نمایشگاه را مشخص و پیش از بازدید از نمایشگاه، ثبت نام نمایند.

 • برگزاری رویدادهای عمومی در نمایشگاه

  مخاطبان عمومی می‌توانند هر روز از زمان برگزاری نمایشگاه، اقدام به ثبت نام برای حضور در رویدادهای عمومی نمایند که بازه‌های زمانی رویدادهای عمومی شامل 17 لغایت 18:30 و یا 18:30 لغایت 20 در هر روز از زمان برگزاری نمایشگاه است. مخاطبان عمومی با ثبت‌نام در رویدادهای عمومی، می‌توانند در این رویدادها شرکت نمایند.

 • ثبت‌نام برای بازدید از نمایشگاه

  با توجه به برگزاری نمایشگاه سبک زندگی خانواده ایرانی، به صورت نمایش تعاملی، نیاز به ثبت‌نام بازه‌های زمانی بازدید وجود دارد.